Pokud uvažujete o koupi kotěte s PP, je to asi proto, že se vám líbí některé charakteristické znaky plemene. Neposuzujte ale kočky jen podle vzhledu, zvažte všechny charakteristiky plemene.
Pro Sibiřky to třeba může být:
1) Sibiřky mají krásnou polodlouhou srst, která je obzvláště bohátá v zimě, ale na jaře a přes horké léto hojně líná. Připravte se tedy na občasné česání a kartáčování vaší kočičí krásky. V době línání alespoň jednou týdně, jinak podle typu srsti. A připravte si vysavač na úklid bytu.
2) Sibiřské kočky jsou trochu větší a těžší než průměrné domácí kočky, uzpůsobte tomu výběr kočičího nábytku a vybavení (škrabadla, záchůdek, přepravka, zabezpečení oken a balkonů).
3) Sibiřky mají rády kontakt se svým člověkem, jsou zvědavé na vaše aktivity a občas vám budou chtít pomáhat nebo na vás aspoň dohlížet. Pokud bydlíte třeba sami a chodíte do práce na standardních 8 hodin, zvažte pořízení dvou koček. A nezapomeňte, že kočky budou potřebovat trochu vaší pozornosti každý den.
4) Sibiřské kočky jsou poměrně aktivní (asi podobně jako běžné domácí kočky) a potřebují se zabavit a vydovádět. Nabídněte jim dostatek podnětů, hraček a kočičího nábytku na škrabání a šplhání.
5) Sibiřské kočky mají v průměru nižší produkci hlavního kočičího alergenu Fel d1. Asi 15 % z nich má extrémně nízkou produkci alergenů. Ovšem pokud trpíte alergií, soužití s kočkami pečlivě zvažte a nejprve si pobyt s nimi vyzkoušejte.
A proč chtít kočku s PP? – na co vám bude nějaký papír? Na nějaké výstavy stejně chodit nechcete? Průkaz původu je v podstatě jediný důkaz, že kočka opravdu patří k určitému plemeni. Prodejce, který by vám nabízel čistokrevné kotě bez oficiálně potvrzeného rodokmenu, k vám sice může být upřímný, ale nic ho k tomu nenutí a jeho tvrzení si nemáte jak ověřit. Pro mě jako pro chovatele je rodokmen důležitou pomůckou při sestavování rodičovského páru. Dnes již existuje velké množství zdravotních databází, kde lze sledovat některá geneticky podmíněná onemocnění s nevyjasněnou dědičností (třeba HCM, nebo v současnosti zkoumané citlivosti k onemocnění FIP).
Průkaz původu a koupě kotěte od registrovaného chovatele by vám měl jako budoucím majitelům přinést i další garance. Ke kotěti dostanete kupní smlouvu, která je dokladem o prodeji a koupi kotěte. Registrovaný chovatel je dohledatelný a musí dodržovat základní pravidla pro pohodu chovných koček i koťat danou zákony ČR a několik základních zdravotních pravidel (přesné znění zdravotních pravidel záleží na tom, pod jakou organizací je chovatel registrován).
Kočky s PP už dnes nemusí na výstavu, aby mohly být uchovněny. Podmínkou pro udělení PP koťatům je pouze registrovaný chov, kterým se chovatel zavazuje, že bude splňovat základní pravidla a nařízení (například minimální věk rodičů a maximální věk matky, omezený počet vrhů od jedné kočky či odchod koťat do nových domovů nejdříve po 12. týdnu věku).
Koupě kotěte z naší chovatelské stanice vám přinese i další garance, které bude vymezovat kupní smlouva. Zároveň se ale i vy zavážete, že se o kotě budete v budoucnosti dobře starat. Určitě nechci, aby koťátka narozená u nás nakonec skončila opuštěná ve sněhové závěji na kraji lesa, tak jako se to stalo Kostičkovi.
Nepodporujte množitele a to ani drobné množitele, kteří vám budou tvrdit, že své kočce chtěli pouze jednou dopřát koťátka. Nikdy si nekupujte kotě s tím, že ho kočce odeberete před 12. týdnem věku a přinesete si ho domů bez jakéhokoliv očkování (koťata se běžně vakcinují alespoň dvakrát, aby získala plnou imunitu na nejběžnější oněmocnění, jako je kočičí mor a kočičí rýma způsobená herpesvirem a kalicivirem).
Pořízení kočičího kamaráda, vždy pečlivě zvažte. Přečtěte si něco o zkušenostech kočičích majitelů a mazlitelů. Pokud jste se nakonec rozmysleli, že koupě koťátka od registrovaného chovatele vám nevyhovuje, udělejte dobrý skutek a adoptujte si kočičku z depozita nebo útulku. Odkaz na kočičí útulky v okolí Českých Budějovic tu.