Jak to u nás chodí?

Chovatelský cíl a podmínky chovu

U svých koček i odchovů se chci zaměřit zejména na jejich zdraví a pohodu. Podrobné informace o zdravotních vyšetřeních mojí chovné kočky můžete najít na jejím profilu. Flórka je také velmi sebevědomá a přátelská kočka, pro kterou není problém seznamování se s návštěvami, cestování a běžné opatrovací procedury. Proto věřím, že díky výběru vhodných partnerů bychom se měli dočkat povahově velmi milých koťátek, které budou vhodnými parťáky pro svoje budoucí páníčky.

Myslím, že u chovatele jsou velice důležité zkušenosti a také jeho kontinuální vzdělávání. Pravidelně se účastním přednášek s poradci chovu, veterináři a zkušenými chovateli, které organizují některé ZO v rámci SCHK. Také jsem se začala zajímat o švédskou organizaci Pawpeds. Pawpeds spravuje na svých stránkách jednu z největších databází rodokmenů koček, ale také se věnuje vzdělávání chovatelů a organizuje zdravotní programy, které spolu s registrací v databázi mají pomoci evidovat výskyt a rizika některých dědičných onemocnění. V rámci Pawpeds vzdělávacího programu jsem už absolvovala dva výukové kurzy v angličtině (úroveň G1 a G2). Základní kurz G1, který je vhodný nejenom pro chovatele ale i majitele koček, je nyní k dispozici i v češtině – více informací o kurzu přímo na stránce PawAcademy – vřele doporučuji ho každému milovníkovi koček absolvovat. Chovné kočky, které spadají pod mou chovatelskou stanici, jsou a budou zařazeny do zdravotního programu HCM, který Pawpeds zastřešuje. Pawpeds také sjednocuje vzdělávání veterinářů specialistů kardiologů a eviduje výsledky koček, které absolvovali preventivní vyšetření, v databázi – více informací o zdravotním programu HCM, který se týká i plemene Sibiřská kočka tady (pouze v angličtině).

 

Naše kočky s námi žijí v bytě 3+kk, plus mají přístup na zabezpečenou (zasíťovanou) terasu. Mají přístup do všech místností jako my a nejsou nijak omezovány nebo oddělovány, pokud to není nutné například ze zdravotních důvodů nebo když kočičí maminka potřebuje klid na porod a výchovu malinkých koťátek. V současnosti máme jednu chovnou kočičku Flóru a jednu starší kastrátku Bruňďu. Z Flórčina prvního vrhu (vrh C – Cvrčkové) jsme si doma nechali krásnou a nebojácnou kočičku Ciri, která by snad v budoucnu mohla být naší další chovnou kočičkou, a mazlivého všudybýlka kocourka Cida. Cíďa u nás zůstane jako kastrovaný mazlík a parťák na zlobení. Ostatně páníček už ho teď učí různým kouskům a chodí s ním na rameni. Počet čtyř koček v naší domácnosti vyhlašuji momentálně za konečný a už mě nikdo neumluví.

 

Bližší informace o péči o kočky v naší chovatelské stanici, rady a zkušenosti naleznete na následujících odkazech (sekce se bude postupně rozšiřovat):

1) Prostředí chovu – Jak vybavit bydlení a může kočka chodit ven?