Jak to u nás chodí?

Chovatelský cíl a podmínky chovu

U svých koček i odchovů se chci zaměřit zejména na jejich zdraví a pohodu. Podrobné informace o zdravotních vyšetřeních mých koček můžete najít na jejich profilu. U kočičáků, po kterých plánuji koťátka, najdete samozřejmě širší spektrum zdravotních vyšetření než u kastrovaných mazlíčků, kteří s námi žijí v domácnosti. Ale i kastráti chodí na pravidelné zdravotní prohlídky a vyšetření infekčních nemoci.

U kočičích rodičů je pro mě důležitá povaha.  Chci odchovávat sebevědomá a přátelská koťátka, pro která není problém seznamování se s návštěvami, cestování a běžné opatrovací procedury. Tak aby byla vhodnými parťáky pro svoje budoucí páníčky stejně jako naši kočičáci doma.

Myslím, že u chovatele jsou velice důležité zkušenosti a také jeho kontinuální vzdělávání. Pravidelně se účastním přednášek s poradci chovu, veterináři a zkušenými chovateli, které organizují některé ZO v rámci SCHK. Také jsem se začala zajímat o švédskou organizaci Pawpeds. Pawpeds spravuje na svých stránkách jednu z největších databází rodokmenů koček, ale také se věnuje vzdělávání chovatelů a organizuje zdravotní programy, které spolu s registrací v databázi mají pomoci evidovat výskyt a rizika některých dědičných onemocnění. V rámci Pawpeds vzdělávacího programu jsem už absolvovala dva výukové kurzy v angličtině (úroveň G1 a G2). Základní kurz G1, který je vhodný nejenom pro chovatele ale i majitele koček, je nyní k dispozici i v češtině – více informací o kurzu přímo na stránce PawAcademy – vřele doporučuji ho každému milovníkovi koček absolvovat. Chovné kočky, které spadají pod mou chovatelskou stanici, jsou a budou zařazeny do zdravotního programu HCM, který Pawpeds zastřešuje. Pawpeds také sjednocuje vzdělávání veterinářů specialistů kardiologů a eviduje výsledky koček, které absolvovali preventivní vyšetření, v databázi – více informací o zdravotním programu HCM, který se týká i plemene Sibiřská kočka tady (pouze v angličtině). Nově jsou všechny mé chovné kočky také zařazené do zdravotního programu pro prevenci dysplázii kyčlí, který je taktéž veden pod Pawpeds.

 

Naše kočky s námi žijí v bytě 3+kk, plus mají přístup na zabezpečenou (zasíťovanou) terasu. Mají přístup do všech místností jako my a nejsou nijak omezovány nebo oddělovány, pokud to není nutné například ze zdravotních důvodů nebo když kočičí maminka potřebuje klid na porod a výchovu malinkých koťátek. V současnosti s námi žije trvale pět koček. SE*Scatters Flora je naše zakladatelka rodu – sibiřská kočička, kterou jsme si přivezli ze Švédska. Z Flórčina prvního vrhu (vrh C – Cvrčkové) jsme si doma nechali krásnou a nebojácnou kočičku Ciri, která měla v roce 2020 svá první koťátka, a mazlivého všudybýlka kocourka Cida. Cíďa u nás zůstane jako kastrovaný mazlík a parťák na zlobení. Také je to náš showman, který v roce 2019 vyhrál Speciální výstavu Sibiřských koček a Něvských maškarád v kategorii kastrátů pořádanou v Olomouci. K Cidovi letos přibyl další kocourek na zlobení Durin. Na celou domácnost dohlíží a s klukama občas dovádí naše nejstarší kočička Bruňďa, je jí už víc než deset let a máme ji jako mazlíčka.

 

Bližší informace o péči o kočky v naší chovatelské stanici, rady a zkušenosti naleznete na následujících odkazech (sekce se bude postupně rozšiřovat)

1) Základní výbava – kterou byste měli promyslet a pořídit, než si přinesete kočičáka domů, tipy na výbavu od nás.

2) Naše bydlení – Jak to vypadá u nás doma a proč naše kočky nechodí volně ven.

3) Krmení – Jak a čím krmím naše kočky a koťátka. Tipy kde a co koupit.