Krmení koček – rady, tipy

U krmení koček preferuji variabilitu. Koťátka i dospěláci jsou u nás krmena konzervičkami, syrovým masem s vitamínovými a minerálními doplňky a granulemi s vysokým podílem živočišné složky.

Koťátkům mladším 3 měsíce dávám 4x denně (než si uvařím ranní kávu, odpoledne krmí manžel, když přijdu z práce, než jdu spát) mokré krmení (cca ¼ až 1/2 konzervičky nebo kapsičky v jedné porci, případně cca 40 g směsi syrového masa) – množství u koťátek lze upravit podle toho, jak se cpou a jak moc mají radši granulky, maso nebo konzervičky.

Zbytek nedojedené konzervy nebo kapsičky uchovávám v lednici. Před dalším servírováním je potřeba porci ohřát na pokojovou teplotu – ohřívám ve vodní lázni (stačí si vzít dvě misky, do spodní nalít uvařenou vodu z konvice, do horní dát porci konzervy z lednice a za chvilku je ohřáto), nikdy v mikrovlnce.

Po 3 měsících, když už koťata baští i granule, je možné přejít na krmení 3x denně.

Cca v 6ti měsících měním krmení na dospělácký režim a dávám mokré krmení pouze 2x denně.

Stává se mi, že se občas nad mokrým krmením kočičáci ofrňují a zrovna na něj nemají chuť nebo ho nedojí, nedojedenou porci před dalším krmením vyhodím. Misky před každým krmením vymývám.

Podíl mokrého krmení je důležitý, protože dodává kočce tekutiny potřebné pro správnou funkci ledvin. Konzerva nebo syrové maso mají obsah vody/vlhkost kolem 70-80%, kdežto granule pouze 6-11%. Velký kocour krmený pouze granulemi by musel vypít za den přes 0,5 l vody – což kočky většinou nechtějí. Nízký příjem tekutin může vyústit v mnohé zdravotní komplikace (záněty močového měchýře, písek a kameny v močových cestách až poškození ledvin), proto nezvykejte kočičáka pouze na granule, ale dávejte i mokré krmení denně.

Z hlediska kočičí fyziologie by bylo optimálnější krmit pouze mokrým krmením nebo tzv. BARF (syrová směs masa, kostí a vnitřností, případně doplňků), ale kočka musí jíst mnohem častěji než pes a koťata ještě častěji. Takže byste museli pro začátek rozdělit celou krmnou dávku do minimálně 6 porcí u koťat a krmit každé 4 hodiny (špatně se to koordinuje, pokud se chcete vyspat a chodíte do práce).

Kromě pravidelného přísunu mokrého krmení mají naše kočky non-stop nasypané granulky, které můžou uzobávat, kdy chtějí. Nebojte se, že by se kotě přecpávalo, koťata se v období růstu na krmivu neomezují. Období růstu trvá u Sibiřek přibližně 1,5 roku (rozhodně tento prodloužený údaj platí pro kastrované kočičáky). Granule se u koček nikdy nenamáčí, protože do 30 minut se v nich začnou množit baktérie, na které je zažívání koček na rozdíl od psů citlivé.

Proč střídat příchutě krmení?: Není dobré, aby byla kočka krmena neustále jednostrannou stravou s jediným zdrojem proteinů, například jeden typ kuřecích granulí plus konzervičky s obsahem kuřete.  Nebo například pouze granule s obsahem brambor. Jednostranná strava může vézt k rozvoji potravní intolerance (případně až alergie na složky krmiva). Proto střídám druhy granulí, případně míchám. Z tohoto hlediska jsou výhodné značky Purizon a N&D, které nabízí širokou škálu příchutí a přechod mezi jednotlivými příchutěmi nikdy nedělal našim kočičákům žádné zažívací problémy (o konkrétních značkách granulí viz níže).

Může se stát, že koťátko po příchodu do nového domova trošku méně baští, pozná se to hlavně na konzumaci mokrého krmiva. Je to způsobené stresíkem ze změny. Je ale důležité, aby kotě baštilo aspoň trochu. Hladovění u tříměsíčního kotěte by nemělo být delší než 6 hodin (12 hodin je kritických a už může ohrožovat zdraví). Větší kočka (nad cca 6 měsíců) by neměla hladovět déle než 12 hodin (kritických je 24 hodin).

Přibližně v pátém měsíci věku se mění kočce mléčné zuby na dospělácké. Možná je ani nenajdete (často je spolknou), ale koťátko může v tomto věku méně baštit granule nebo odmítat jíst kousky syrového masa. Je dobré v tomto věku sem tam kouknout do tlamičky, jestli se v dásních při výměně zubů nedělá zánět (ještě se mi nestalo, koťátka jen občas měli jemné zarudnutí kolem rostoucího zubu). Pozor, kotě při přezubování může pár dní vypadat jako žralok a mít dvě řady zubů – ale je to pouze dočasné. V 6ti měsících už by měly být zuby komplet vyměněné a nesmí zůstat zuby ve dvou řadách.

Druhy krmení, jak se v  nich vyznat a co koupit?

 

  • Konzervy a kapsičky

Vždy kontrolujte, zda je konzerva označená jako kompletní krmivo nebo doplňkové.

Doplňkové krmení obsahuje většinou pouze vařené filety masa trošku rýže nebo zeleninu (případně ovoce), je velice chutné, hodí se, když kočku potřebujete nalákat, aby aspoň něco snědla. Ale krmte maximálně 1 takovou konzervičku za týden. Toto krmení má většinou vysoký obsah fosforu a skoro žádný vápník a vitamín A a D. Špatný poměr minerálů u starších koček po nějaké době zatěžuje ledviny.  U mladých rostoucích zvířat poměr vápník – fosfor ovlivňuje růst kostry, hlavně je důležitý u kastrovaných kocourů, kteří hodně rostou a špatný poměr může vézt k rozvoji problémů s klouby, případně k lámavosti kostí. Výrobci uvádí, že kočičákům můžete doplňkové krmivo podávat denně, když sem ale nechala u kotěte udělat rozbor krve, mělo po takovém stylu krmení rozhozené hodnoty minerálů v krvi, takže na základě vlastní zkušenosti doporučuji pouze jednou týdně.

Kompletní konzervy a kapsičky vybírejte podle složení, měly by obsahovat vysoký podíl živočišné složky (90-95%, část může být napsaná jako vývar), může být trocha zeleniny, rýže.  Dobré je, pokud je živočišná složka co nejkonkrétněji popsaná. Nesmí být nespecifikované obilí a ani lepek (většina obilnin obsahuje příliš mnoho škrobů, které zatěžují zažívací systém, hospodaření s vodou a při delším podávání ovlivňují i ledviny, vysoký glykemický index je pro kočky nezdravý, jde na tloušťku a může přispět k rozvoji cukrovky), rostlinný protein (to je často sója), těstoviny, cukr (pro těstoviny a cukr platí to samé jako pro obilí).

Už u koťat střídám kotěcí i dospělácké konzervy a kapsičky. U mokrého krmení vždy střídám, výrobce i příchutě.

Konzervičky a kapsičky, kompletní krmivo, kterými krmím: Wellness Core tender Cuts kapsičky různé příchutě, Wellness Core Savoury Duos vaničky různé příchutě, Wellness Core Signature Selects konzervy příchuť tuňák a krevety nebo tuňák s lososem (ty úplně milujou) prodávají v Pet Centrech nebo objednávám v e-shopu Pytel granulí https://www.pytelgranuli.cz/ . Miamor paštiky (různé příchutě), Almo Nature daily menu pěna různé příchutě, Bozita malé krabičky Tetra Recart 190 g (příchutě Diet&Stomach, Hair&Skin, Large), N&D Cat Prime, Pumpkin nebo Quinoa, kapsičky Zooplus Bio, Princess mousse různé příchutě, Hundebar (hlavně našim chutná rybičková příchuť, dá se koupit v Rossmannu). Pro koťata: Vom Feinstain kitten baby paté (mívají v Superzoo, ale spíš objednávám na internetu), Almo Nature Kitten, Bozita malé krabičky Tetra Recart 190 g kitten, N&D Cat Prime Kitten, Carnilove for kittens krůta&losos

Doplňkové krmivo, které kupuji: Schesir ve vývaru, Princess premium classic, Princess premium classic Gold, Princess premium Zest. Pro koťata: Schesir kitten (tuňák s aloe nebo kuře s aloe)

 

  • Granule

Granule vybírám s vysokým podílem živočišné složky (dobré je aby většina proteinů byla živočišného původu kvůli lepšímu trávení). Kvůli nízkému glykemickému indexu preferuji grain free granule (bez obilovin), může být rýže (lepší je hnědá rýže než bílá), mohou být v menším množství staré obiloviny (špalda, oves). Nesmí být klasická pšenice a kukuřice, nespecifikovaný rostlinný protein, barviva – kvalitní granule jsou přirozeně tmavohnědé. Preferuji granule s přírodní konzervací, ve složení nesmí být napsané antioxidanty (jsou to ropné deriváty potencionálně karcinogenní, v některých zemích pro lidskou spotřebu zakázané), kvůli konzervantům se také vyhýbám americkým granulím s rybí moučkou, protože chemická konzervace rybí moučky je v Americe povinná.

Granule které obsahují ve složení čerstvé maso plus moučku bývají chutnější než granule pouze s moučkou. Když granule s moučkou, je lepší vybírat evropské značky, protože USA může do moučky mlít i věci, co nejsou v EU povolené.

Nekupujte granule v supermarketu, nejsou složením vhodné.

Kvalitní granule kočku zasytí a je jich menší spotřeba, také je pak menší spotřeba kočkolitu.

Pokud krmíte vysokoproteinovými granulemi (značky níže), není potřeba krmit kotěcími granulemi. Pokud by byl kočičák v roce a půl věku moc blahobytný, lze přejít na krmivo pro kastované kočky – ale nekrmte jím mladší sibiřku než 1,5 roku, většinou jsou nízkominerální a kotě v růstu by trpělo nedostatkem (zátěž pro rozvoj kostry a nervové soustavy v kotěcím věku).

Kupujte tak velké balení, které kočka/y snědí za měsíc, maximálně dva – při jedné a dvou kočkách je to cca 2-3 kg balení (teď spíš i míň). Granule mohou časem vyčáchnout nebo žluknout, když jsou načaté (granule bez chemických konzervantů se mohou kazit rychleji, je třeba na to myslet).

Pokud chcete změnit typ/značku granulí, přecházejte postupně a přimíchávejte je ke starým. Neměňte granule a způsob stravování alespoň jeden měsíc po příchodu kotěte do nového domova (stres plus změna v krmení by neudělaly kotěti dobře).

Střídám následující značky krmiva, všechny jsou podobného typu, mají vysoký obsah proteinů a tuků a nízký glykemický index (nižší obsah škorbů a cukrů). Je lepší střídat příchutě i trochu složení rostlinné složky, aby nedošlo k rozvoji potravních intolerancí, častou chybou při krmení je, že krmivo obsahuje pořád kuře a samé kuře.

Značky granulí které kupuji: Purizon (pouze na internetu zoohit.cz, bitiba.cz nebo zooplus.de), N&D Prime Cat (mají v obchodech Zvěrokruh, ale o dost dražší než seženete na internetu), N&D Pumpkin Cat, N&D Quinoa Skin&Coat (dobré na srst), N&D Low Grain, Applaws (mají v obchodech Superzoo). Pro koťata: Wellness Core Kitten krůta a losos (buď kupuji v PetCentru nebo na internetu Pytel granulí), N&D Prime Cat Kitten. Pro kastráty a na zhubnutí: Wellness Core Sterilized kuře a krůta, N&D Prime nebo Pumpkin Cat Neutered (různé příchutě), N&D Quinoa Cat Weight Management (dobré pokud potřebuji kočičáci opravdu zhubnout).

Petshopy, kde pravidelně nakupuji: https://www.pytelgranuli.cz/ , https://www.zoohit.cz/ , https://petdiscont.cz/ , https://pethome.cz , https://www.hellosandy.cz , https://www.zooplus.de/ , https://www.spokojenypes.cz/ , http://www.biomillcz.com/ , https://www.spokojenakocka.cz/ , https://www.raj-zvirat.cz/

 

  • Domácí strava

Koťata také krmím 1-2x denně doma připravenými BARFovými koulemi (mleté syrové maso plus přípravek Felini Complete dle návodu) nebo nakrájeným syrovým masem s přídavkem Felini Complete dle návodu

BARF (krmení syrovou stravou)

Při přípravě domácí stravy je důležité střídat druhy masa a zachovávat poměry 10% masových kostí (zdroj vápníku = krky, křídla, žebra,…), 5% jater (zdroj vitamínu A a dalších), 5% ostatních vnitřností (plíce, ledviny,…), 80% svaloviny (do svaloviny se započítávají i žaludky a srdce, srdce jsou dobrým zdrojem aminokyseliny taurin, ale nemělo by jich být více než 15%). Obsah tuku by měl být minimálně 10% – nízký obsah tuku málo zasycuje. Kočka je na rozdíl od psa výhradní masožravec a její soužití s člověkem není tak dlouhé, takže se do BARFu pro kočky nemusí přidávat přílohy ani zelenina. Druhy svaloviny se musí střídat, je hloupost krmit kočku jen libovým masem, nejčastější chyba je fixace na jeden druh masa – „jenom kuřecí psa“ nebo „jenom hovězí zadní“.

ŠvidliBARF pro pracujícího páníčka a rozmlsanou kočku

Připravit kompletní porci dle zásady BARF by bylo poněkud obtížné a navíc moje nejstarší kočka byla od chovatele zvyklá jen na granule. Protože je u nás syrové maso jen jako jedna ze součástí krmení a chci aby i tato porce byla vyvážená, vypomáhám si doplňky stravy. U řezníka kupuji pouze svalovinu (případně drůběží srdce nebo také kuřecí žaludky) a obsah minerálů a vitamínů vybalancuji přidáním přípravku Felini Complete dle návodu (pozor je na něm výslovně uvedeno, že se nesmí míchat se syrovými játry, hrozilo by předávkování vitamínem A, Felini Complete lze zakoupit na internetu na zoohit.cz, bitiba.cz nebo zooplus.de).

Porce pro koťata jsem buď namlela na masovém strojku, lépe se pak přimíchávají rovnoměrně doplňky. Felini Complete je možné přimíchávat před zmrazením nebo těsně před podáváním. Také mám maso jen nakrájené na velké kusy a rozbalíčkované na porce dle váhy, před podáváním kus masa nakrájím na kousky a Felini complete přidávám těsně před podávaním rozmíchaný s trochou vody (dle návodu – důležité je dodržet poměr množství prášku a váhy masa).

Pro krmení syrovým masem, je důležité mít spolehlivý zdroj masa, i kočka může dostat průjem ze salmonely nebo jiné baktérie. Kupuji pouze maso pro lidskou spotřebu, maso z BARF shopu pro psi moje kočky nikdy nechtěly.

V syrovém mase může být přítomen parazit toxoplasma nebo Isospora, zamrazením na -20°C na 24 hodin by se měla zrušit jeho infekčnost. Baktérií se zmrazením v domácích podmínkách zbavit nedá. Ale baktérie můžete zkusit vykompetovat, pokud kočce dáte čas od času kočičí probiotika (používám probiotika v prášku Catty Care, lze přimíchat do jakéhokoliv krmení).

Pokud máte pocit, že je maso moc libové nebo kočičákovi „nejede“ – je možné ho přichutit lososovým olejem (kupuji Grizzly lososový olej Wild Salmon).

Seznam druhů masa, které se u nás pravidelně nebo občas podává – kuřecí (vykostěná stehna), kachní (vykostěná ½ kachny nebo prsa s kůží), krůtí (vykostěná křídla s kůží, vykostěná stehna s kůží, stehenní plátek), drůbeží srdce (kachna, kuře, krůta), vepřové (spíš libovější – kýta, panenka, kotleta), hovězí (krk, zadní), telecí (zadní), jehněčí, králík, filet ze štiky vykostěný, filet z candáta vykostěný, filet z okouna vykostěný, filet ze pstruha nebo sivena vykostěný (pozor některé ryby obsahují enzym který rozkládá vitamín B, všechny druhy lososovitých ryb by měly být bezpečné).

Vařená strava

Vařené maso svým kočkám moc nedávám, nejsou na něj zvyklé, preferuji spíš syrové. U vařeného masa je vždy potřeba doplnit zejména taurin (aminokyselina důležitá pro zrak a srdce, kočky jí na rozdíl od psů a lidí musí přijímat v potravě, taurin se rozkládá vařením a dlouhým zamrazováním) a vápník (vařené kosti se ale nesmí zkrmovat). Vybalancování vápníku je důležité pro růst a rozvoj kostry, jinak vařené maso samo o sobě obsahuje hodně fosforu.

Obsah vitamínů a minerálů ve vařeném mase lze vybalancovat přípravkem Felini Complete dle návodu.

 

  • Prevence bezoárů

Protože jsou sibiřky dlouhosrsté, může se stát, že díky oblizování svého kožíšku spolykají spoustu chlupů. Nahromaděné chlupy se můžou hromadit v žaludku. Buď sklouznou a odcházejí postupně z těla (chlupaté bobky) nebo je kočka vyzvrací. Moc bezoárů škodí, mohly by ucpat zažívací trakt.

A) Proto je potřeba kožíšky pravidelně vyčesávat, cca 1x týdně, v době línání třeba i častěji.

B) Čas od času cca 1x až 2x za týden můžete nabídnout syrový žloutek s trochou smetany na šlehání – ale jen žloutek!! ne bílek. Dávám cca ¼ žloutku na jednu porci pro kočičáka, takže buď se s ním budete muset podělit a ten samý den si uděláte omeletu nebo míchaná vajíčka nebo můžete vyzkoušet dávat žloutek z křepelčího vajíčka, to je tak akorát velikost na jednu kočku. Žloutek se smetanou je docela tučná bomba, takže to s množství nepřehánějte. Žloutek také prospívá hezky kvalitě srsti.

C) Čas od času můžete nabídnout maltózovou pastu, například Miamor maltsoft, případně velice účinná je Bezopet (zároveň poměrně drahá). Podobně jako žloutek obsahují maltózové pasty hodně tuků (olejů) a k tomu ještě navrch cukry, takže nedávejte pravidelně a často, jdou hodně na špíčky.

 

  • Pamlsky a jiné mlsky

Další baštu dávám svým kočičákům jen příležitostně, nepravidelně.

Mléčné výrobky dávám každodenně pouze koťatům do 3 měsíců. Mají rádi například tučný tvaroh (pokud je příliš hustý lze naředit smetanou na šlehání), zakysanou smetanu, smetanový jogurt (například Zorba). Rozhodně ne smetánek (je tam cukr, kočka cukr jíst nepotřebuje a hodně po cukru tloustne). Nedávám žádné sýry (jsou slané a taveňáky navíc obsahují nezdravé tavící soli).

Nedávejte lidskou šunku, je tam hodně soli a dusičnany. Dá se koupit salámová tyčka pro kočky (buď dm nebo značka Ontario).

Jako pamlsky doporučuji mrazem sušené masové kousky, nejvýhodněji vychází značka Cosma, kterou prodává zoohit.cz, bitiba.cz a zooplus.de.

  • Doplňky krmení se zdravotním efektem se kterými mám dobrou zkušenost:

Roboran H pro barevné kočky – přípravek s vysokým obsahem vitamínů B a zejména Biotinu, velice dobrý na srst, také podporuje chuť k jídlu

Grizzly lososový olej Wild Salmon – udržuje zdravou kůži, lesklou srst a podporuje imunitu

Probiotika v prášku Catty Care – lze je užívat v průběhu léčby antibiotiky a po ní, optimalizují střevní flóru a tedy i vylučování (konzistenci bobků), může podporovat imunitu

Enterozoo detoxikační gel – stření adsorbent, který na sebe váže škodliviny, podpůrný prostředek při průjmu, otravě, alergii a kožních potížích

Betaglucan sirup – zlepšuje funkci imunitního systému, dobré pro kočky v zátěži a při stresíku na zvýšení obranyschopnosti organismu (při externím krytí, v březosti, v době laktace, v době výstav, pro starší kočky), postupujte dle doporučeného dávkování

Roboran Chondro pro kočky – lze přidávat koťatům v růstu nebo starším kočkám na zlepšení pohybového aparátu a lepší funkci kloubů