Volný pohyb koček

Kočka je tvor svobodomyslný a většina lidí má zažito, že typické bydlení kočky je u baráčku se zahradou, kde si kočka zaběhne na půdu, do sklepa a tu a támhle si uloví myšku. Vždycky to tak na vesnicích bývávalo a proč by se to mělo měnit?

Spousta lidí si ale neuvědomuje, že za ta léta se podoba většiny českých vesnic drasticky změnila a s tím životním prostorem pro kočky venku už to není tak růžové jako to třeba bývávalo ještě v osmdesátych letech. Úmrtnost koček žijích volně venku je vysoká a průměrný věk koček s volným přístupem ven je přibližně 2,5 roku (tohle číslo jsem si sama vypočítala na základě více než 100 koček, které jsem kdy znala). Jasně, najdou se i venkovní kočky, kterým je třeba 15 let. Ale bohužel většina koček s přístupem ven se nedožije ani dvou let. Pokud si chcete pořídit kočku, zamyslete se nejprve jaké pro ni chcete bydlení a zvažte všechny výhody, nevýhody a vaše podmínky.

Kočičí rajón

Pokud nemáte zahradu opravdu dobře zabezpečenou (třeba vysokým plotem na který se nedá lézt, podívejte se tady), nespoléhejte se na to, že se vaše kočka bude zdržovat pouze na vašem pozemku. Pokud tedy nevlastníte opravdu rozsáhlý pozemek. Průměrný kočičí rajón má asi 1-2 km2. U kocourů může být trochu větší, u koček menší (menší také bývá u kastrovaných zvířat). Pokud má vaše kočka větší tělesný rámec (to mají třeba Sibiřky, Mainy a jejich kříženci), může se takový rajón blížit až velikosti 5 km2. Takže si teď vezměte mapu, kružítko a namalujte si kolem vašeho domu kruh s průměrem minimálně 2 km nebo až těch 5, tam všude může vaše kočka zajít na procházku. Ale vrátí se pak k vám, co když se jí něco stane?

Nebezpečí číslo 1: Silnice a auta

Silnic je dnes spousta a aut habaděj. Pro zvířata je auto, které se pohybuje rychlostí 50 nebo dokonce 90 km/h něčím zcela nepřirozeným. A nutno říct, že čeští řidiči nepatří zrovna k těm ohleduplným. Z pohledu českých zákonů nemá vaše kočka na silnici, co dělat. Každá kočka, která se volně pohybuje na veřejné komunikaci, je považovaná za kočku toulavou. Pokud navíc způsobí dopravní nehodu, je to vždy na zodpovědnost majitele.

Bohužel je potřeba i zmínit, že spoustu úmrtí mladých koček nebo koťat mají na svědomí jejich vlastní majitelé, když se jim nezkušená mladá kočka připlete pod kola na výjezdovce nebo v chladných měsících zaleze do motoru.

Nebezpečí číslo 2: Sousedské vztahy

Již jsem se zmínila, že kočičí rajón je vcelku široký a nemůžete očekávat, že všichni lidé, kteří v tomto okruhu bydlí, jsou milovníci zvířat a vaší kočky zvláště. Docela časté jsou stížnosti lidí ohledně občůraných rohů od nekastrovaných zvířat a záhonků/pískovišť znečištěných exkrementy. Neodvolávejte se na zvířecí přirozenost a vždy stížnosti sousedů řešte. Vy jako majitel zvířete byste měl své zvíře zabezpečit na svém pozemku (což může být extrémní výsledek toho, pokud se se sousedem jinak nedohodnete a život a zdraví vašich zvířat je vám milé). Můžete zkusit kočku nalákat, aby chodila vykonávat potřebu na jedno místo na vašem pozemku. Kočky nejraději chodí na čisté nakypřené místo. Třeba v rámci dobrých sousedských vztahů budete muset dát pod vaši pergolu nebo altánek kočičí kadibudku s pískem, i když jste si původně mysleli, že s venkovní kočkou něco takového potřebovat nebudete.

Značkování může řešit kastrace a to vcelku brzká. Třeba náš první kocour hodil na stěnu první značku, když mu bylo teprve 5 měsíců. Značkování je zejména doména kocourů, ale značkují i kočky, když jsou v říji.

Bohužel v poslední době jsem narazila na mnoho případů, kdy někdo po kočkách venku střílel z airsoftu nebo ze vzduchovky. U koček může taková střelba způsobit vážné zranění nebo i smrt. Je nebezpečné a nezákonné střílet (a to i ze vzduchovky) v zástavbě. Může to být i klasifikováno jako týrání zvířat. Ale chyba je zde opět i na straně majitele, protože vaše kočka by se neměla toulat mimo váš pozemek.

Nebezpečí číslo 3: Kočka v lese a na poli

Naše lesy a pole jsou většinou rozdělené do honiteb. Každá kočka, která se pohybuje volně v honitbě, je považována za škodnou a myslivecká stráž ji může ve vzdálenosti 200 m od zástavby/plotu zastřelit. Statistiku toulavých koček zastřelených myslivci uveřejňuje každoročně Český statistický úřad a toto číslo převyšuje 11 000 koček!

Nebezpečí číslo 4: Otrava

Když kočky mohou volně lovit a mají na výběr, valnou část jejich kořisti tvoří drobní hlodavci. Člověk ale dnes na hromadné hubení hlodavců používá hlavně různé jedy. Přitrávená myš nemusí umřít hned, je pomalá a dá se lehce ulovit. Pokud ji kočka sežere, může se také otrávit. Další nebezpečí otravy pro volně se pohybující kočku, mohou představovat různé pesticidy, které se používají v zemědělství nebo při zahradničení.

Nebezpečí číslo 5: Infekce

Kočka, která má volný přístup ven, má samozřejmě mnohem větší šanci nakazit se nějakou infekční chorobou, než kočky žijící v bytě s přístupem jen na balkón. Ať už je to infekce, kterou získá z infikované kořisti (sem patří hlavně střevní parazité nebo třeba i toxoplasmosa) nebo díky kontaktu s jinými zvířaty a kočkami. Valná většina infekcí má mnohem závažnější průběh u koťat a u starších koček.