Základní výbava

Následující řádky jsou součástí mého „návodu na kočku“ pro budoucí majitele našich koťátek. Věřím, že mohou být užitečné i pro kohokoliv dalšího, kdo plánuje si koťátko pořídit. Doporučuji ho přečíst i lidem, kteří už mají kočičáka doma, třeba se vám některé tipy budou hodit.

1) Co pořídit a jak to rozmístit

  • Přepravka

Přepravku nutně potřebujete pro bezpečnou přepravu koťátka k vám domů, na cesty k veterináři, k dalšímu případnému cestování. Koťátka docela rychle rostou, takže rovnou doporučuji vybrat přepravku, která unese a vejde se do ní váš kočičák až vyroste (pro představu náš Cid má 8,2 kg, Ciri jako holka 4,2 kg). Kluci jsou většinou větší než holky, těch 8 kg, co má Cid je už na sibiřáka opravdu hodně.

Vhodná kočičí přepravka by měla mít užší přístup z čela (z boku) – tudy kočku vkládám a doma vypouštím. Ale také prostorný přístup shora – ten používám, když se kočce z přepravky nechce, například u veterináře. Je nevhodné kočku tahat „z doupátka z tunelu“, jednak je to nepohodlné a navíc tím kočku u veterináře ještě víc vystrašíte (útok shora prý neočekávají J).

Upřednostňuji látkové přepravky s polstrovaným ramenním popruhem, dá se v nich pohodlně na delší vzdálenost unést i těžší kočičák. Mám pocit, že kočky jsou v nich klidnější (černá síťovina ve dvířkách navozuje lepší pocit bezpečí než mříž) a spíš mi do nich dobrovolně doma lezou. V autě jsou také látkové přepravky bezpečnější.

Přepravku používám doma jako pelíšek – kočky si na ni lépe zvyknou.

Co máme doma a jsme s tím spokojeni:

Taška Sandy https://www.zoohit.cz/shop/kocky/doplnky_na_cesty/tasky/157568  Kulatá, takže se hůř nosí. Ale je prostorná. Jde rozložit na pěkný pelíšek. Při delším cestování v létě je hůře prodyšná než naše druhá a třetí taška.

Taška Onoen https://www.zoohit.cz/shop/kocky/doplnky_na_cesty/tasky/752397  Velice dobře skladná, pohodlně se nese. Extra prostor při plném rozložení. Slabší síťovina, ale zatím zvládla i okusování koťátky.

Taška TRIXIE Maxima https://www.happyzoo.cz/taska-trixie-maximas-extra-luzkovym-prostorem-33x32x54cm/d-11256/ Také rozkládací taška s extra prostorem, kvalitnějšá pevná síťovina, popruhy pro uchycení do pásu, dobré větrání, uzaviratelná kapsička například na doklady nebo pamlsky.

Přepravka s podvozkem https://www.amazon.de/-/cs/dp/B09CL2THWL/ref=sr_1_82?crid=5G0PLLXBAZ95&keywords=hunde+kinderwagen+beige&qid=1661298416&sprefix=ps%C3%AD+ko%C4%8D%C3%A1rek+b%C3%A9%C5%BEov%C3%BD%2Caps%2C70&sr=8-82 Prostorný přepravní box/kočárek 2v1. Box lze postavit na skládací podvozek a přeměnit na kočárek. Box má záclonky, aby kočičák měl soukromí, případně na něj nepršelo. Všechny zipy mají bezpečnostní karabinky, které brání náhodnému otevření zipu. Přepravní box lze také přenášet v ruce nebo na rameni.

  • Misky na jídlo

Upřednostňuji keramické misky a talířky, lépe se myjí. V plastových miskách časem vznikají škrábance, ve kterých se mohou usazovat bakterie a kočka může dostat kočičí akné (vyrážka na bradě a okolo pusy). Plastové misky také mohou měnit chuť jídla. Nevýhodu mohou mít i kovové misky – opět mohou měnit chuť jídla a kontakt s kovem může rozkládat taurin, který je v kočičí stravě zdravotně a životně důležitý. Správná miska na kočičí jídlo má být poměrně široká (cca 13 cm) a mělká (max 2 cm, na granule max 3 cm), kočka se nesmí okrajů misky dotýkat fousky, může jí to dráždit, vézt k rozmrzelosti a nechutenství.

Kovové a plastové misky používám pouze krátkodobě, například při cestování.

Pod misku je vhodné pořídit podložku (proti oslintané podlaze a granulím zakutáleným pod skříní), například tato je praktická se zvednutým okrajem, omyvatelná https://www.zoohit.cz/shop/kocky/misky_krmivo_voda/podlozky_pod_misky/515466

Jídlo nemá byt těsně vedle vody a rozhodně nesmí být těsně vedle záchoda!

Misky s jídlem by měly být na  klidném, bezpečném místě, kde se kočka může nerušeně najíst.

  • Miska(y) na vodu

Správná miska na vodu by měla být docela velká a hluboká, lepší je keramická. Kočky nerady pijí tam, kde zároveň jí (tomu se říká kočičí hygiena), proto nemá být miska s vodou těsně vedle misky s jídlem, ideálně by od sebe měly být min 1 m (obzvláště pokud je to jediný zdroj vody pro vaši kočku). Miska s vodou pochopitelně nesmí být vedle záchoda. Kočka si v přírodě vybírá k pití spíš čisté a větší zdroje vody (louže moc ne).

Je důležité u koček podporovat pití. Kočka je původně pouštní a většinu vody získávala z kořisti (maso obsahuje přirozeně asi 70% vody). Pokud ale kočku krmíte granulemi, ty obsahují pouze cca 10% vlhkosti, takže kočka musí hodně pít. Rostlinné složky v granulích/krmivu navíc vážou vodu do stolice, obzvláště patrné je to u méně kvalitní stravy (bobky jsou světlejší, méně kompaktní a větší – správný kočičí bobek má být poměrně kompaktní, tmavý a menší). Pokud kočka chodí málo na záchod a produkuje hustou moč, může to zvyšovat riziko vzniku močových kamenů – u kocourů je to obzvláště nebezpečné, mohou se až ucpat.

Proto je lepší dát misku s vodou do každé místnosti. Dobrá je také kočičí fontánka (alespoň vám v zimně osvěží vzduch v bytě).

Misku s vodou měním a vymývám minimálně 1x denně, fontánku 1x týdně.

Příklad vhodné misky – alespoň tu 16 cm širokou https://www.zoohit.cz/shop/kocky/misky_krmivo_voda/misky_keramika/155999

Fontánka Trixie Vital Flow keramická https://www.zoohit.cz/shop/kocky/misky_krmivo_voda/pitka_fontany/741986

Dříve jsme také používali tuto plastovou fontánu Cat Mate https://www.zoohit.cz/shop/kocky/misky_krmivo_voda/pitka_fontany/155983

  • Kočičí záchod

Rovnou pořiďte nějaký prostorný, aby se tam kočičák vešel i v dospělosti. Používáme záchody s boudičkou, ale nedávám dvířka (hlavně ve větší skupině by se mohly kočky v uzavřeném záchodě šikanovat, což může vést ke stresu a nečistotnosti). Pokud budete chtít používat krytý záchod s dvířky kočičáka na změnu naučte, tedy prvních pár dní u vás doma používejte podobný systém jako máme my, až po týdnu a když si u vás kočičák zvykne, zkuste aplikovat změny. Více koček se o záchody může hašteřit, takže zlaté pravidlo je, že máte mít tolik záchodů jako koček plus 1. Ale pozor, dva záchody postavené těsně vedle sebe nebo ze kterých je na sebe vidět, počítají kočičáci jako jeden záchod! Ve velkém patrovém domě je lepší mít i pro jednu kočku minimálně dva záchody, v každém patře jeden.

Pokud nemáte na záchod speciální skříňku (například http://www.protivnablondyna.cz/2012/05/strcte-ho-do-skrine-i-s-kockou.html  ), nedoporučuji plně otevřený záchod (neboli pekáč), kočkolit je pak všude.

Dám vám s sebou malý pytlík s trochou kočkolitu od nás, přimíchejte ho do vašeho čistého kočkolitu – to by mělo koťátku pomoci najít svůj záchod.

Dostatečně prostorné a bytelné záchody i na větší kočky:

Hagen Catit https://www.zoohit.cz/shop/kocky/toalety_pece/toalety_kryt/klasicke_krytem/174793

ale s dvířky by na 7 kg kocoura byl málo široký.

Hagen Catit Jumbo https://www.zoohit.cz/shop/kocky/toalety_pece/toalety_kryt/klasicke_krytem/278426  – širší varianta předchozího – máme doma několik těchto záchodů.

Toalety Hagen Catit mají nevýhodu, že pokud používáte dvířka a uhlíkový filtr, tak ten je umístěný nahoře a je volně přístupný, takže ho kočičák může rozškubat.

Savic Nestor XXL https://www.zoohit.cz/shop/kocky/toalety_pece/toalety_kryt/klasicke_krytem/391736  – asi největší toaleta na trhu,uhlíkový filtr je vhodně přikrytý.

Před toaletu je vhodné umístit předložku, která zachytává stelivo z chlupatých tlapek , naše nejoblíbenější je tato Soft Touch Track Mat  https://www.zoohit.cz/shop/kocky/toalety_pece/lopatky_predlozky/predlozky/122081  Pro kočičáky je příjemná a skvěle se čistí.

Na čištění záchoda používám čistič Sanytol nebo Dettol, výrobci slibují, že kromě amikrobů navíc likvidují i alergeny. Není dobré používat přípravky s chlórem (Savo, klasické WC čističe), jeho vůně může kočky odpuzovat.

  • Škrabadlo(a)

Kočka potřebuje místo, kde může škrabat. Značí si tak teritorium a může se tak uklidňovat, také si tak obrušuje drápky – „kočičí manikúra“ (svléká si starou vrstvu na drápkách, „svlečené“ drápky je možné často najít v okolí škrabadla nebo v něm). Pokud si kočka nedostatečně obrušuje drápky, je nutné zastřihovat konečky (stává se u starších koček).

Doporučuji alespoň jedno škrabadlo horizontální (škrabací podložka nebo police potažená kobercem) a jedno vertikální (např. klasická škrabadla, škrabací válce). Je dobré mít alespoň jedno škrabadlo v každé místnosti, zamezíte tak škrabání nábytku.

Naše koťátka jsou zvyklá škrabat na škrabadle.

Umístění škrabadla (pozorovatelen) – umístění by mělo být strategické, aby kočka používala škrabadlo jako pozorovatelnu, ze které má výhled po svém „teritoriu“ – tedy poblíž okna nebo poblíž dveří.

Pro Sibiřské kočky doporučuji něco bytelnějšího s tlustšími sloupky a silnějšími provazy (tenké provazy na škrabadle se rychleji opotřebují a brzy prasknou). Výhodou při čištění také je, pokud se dají ze škrabadla sejmout pelíšky a deky, aby se mohly vyprat. Jinak čistím škrabadla kombinaci vysavač plus parní čistič.

Cenově přijatelná a přitom bytelná jsou třeba škrabadla ze zoohitu řada Natural Paradise https://www.zoohit.cz/shop/kocky/skrabadla_odpocivadla/natural_paradise

Na německém zooplus mají trochu širší nabídku

https://www.zooplus.de/shop/katzen/kratzbaum_katzenbaum/natural_paradise

Krásný pelíšek, který slouží zároveň jako hračka i horizontální škrabací plocha a hezky vypadá.

https://www.mall.cz/skrabadla/karlie-simons-cat-skrabaci-odpocivadlo-60x40x30-cm

Bytelná škrabadla od českého výrobce, trochu delší doba výroby. Kromě škrabadel lze objednat sestavy na zeď.

https://www.rajenpets.cz/cz/

Bytelná škrabadla a systémy polic od Polského výrobce.

https://skrabadla-rufi.cz/

2) Bezpečná úprava bytu pro kočky

Vaše bydlení se teď stane kočičákovým bydlením. Říká se, že inteligence koček je přibližně srovnatelná s inteligencí tříletého dítěte. Ale jak říká moje maminka: „Ty tvoje chlupatý děti z toho nikdy nevyrostou.“ Kočky jsou zvídavé, často pokoušejí, co nemají a některé věci je potřeba před nimi preventivně zabezpečit.

  • Zabezpečení proti úniku a proti pádu

Moje kočky nejsou zvyklé chodit volně ven. Rády posedávají na okně nebo na zabezpečeném balkóně, některé se naučily chodit venku v kšírkách na vodítku. Volný pohyb venku nedoporučuji, riziko ztráty, krádeže, úrazu nebo nemocí je příliš vysoké.

Prosím zabezpečte svůj domov proti náhodnému úniku kočky. Je to obzvláště důležité, pokud bydlíte ve městě a ještě v bytě ve vyšších patrech. My máme ve všech oknech nainstalované sítě – stačí hmyzí sítě v rámu, u kterých ani není potřeba zasahovat do oken a jsou poměrně levné. Sítě vás navíc ochrání před komáry a vosami. Když jsou kočky bez dozoru samy, pokud nechávám pootevřená okna, tak pouze s dětskou pojistkou.

Pozor na výklopné větračky, které se běžně používají u plastových oken. Na toto myslete i když bydlíte v přízemí třeba jen v rodinném domě. Kočka se může ve výklopné větračce zaseknout a ošklivě (často i smrtelně) se zranit nebo uškrtit. Na větrání doporučuji větrat klasicky pootevřením okna a zajistit ho dětskou pojistkou – ta se dá k rámu buď nalepit nebo našroubovat. https://www.kutil.cz/zelezarstvi/bytove-doplnky/bezpecnost-v-domacnosti/pojistka-vetraci-kub-14/

Více informací k tomuto tématu najdete na mých stránkách http://odkosticky.cz/?page_id=343&lang=cs

  • Jedovaté rostliny

Kočky se o pokojové nebo čerstvě řezané rostliny občas velice zajímají. Je dobré si zjistit, jaké květiny máte doma a ty jedovaté pro jistotu z dosahu koček uklidit – třeba na vysoké police, kde kočka nemá přístup nebo je zavěsit pod strop. Moje kočky jsou zvyklé, že pro ně doma pěstuji kočičí trávu v květináči. Letošní koťátka jsou poněkud hodnější zahradníčci než loňští čerti. Takže věřím, že nějaké soužití s kytičkami bude pro ně i časem možné. Třeba banánovník nám letos zatím stále dobře prosperuje. Jedovatost květin zjišťuji na stránkách https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants (v angličtině).

Mezi často pěstované jedovaté pokojovky například patří: diefenbachie, monstera, tchýnin jazyk, cykas – tyhle 4 jsou opravdu prudce jedovaté!, vánoční hvězda, potos, fíkus benjamina, některé dracény, toulcovka,…

Velmi jedovaté jsou lilie (jedovatý je dokonce i jen pyl!) a konvalinky a jedovatá je i voda ve váze po těchto řezaných květinách. Otrava se projevuje jako těžké poškození ledvin, které často není léčitelné a končí smrtí. Z tohoto důvodu lilie v domě s kočkami nemáme a komukoliv, kdo mě chce obdarovat květinou, lilie zakazuji. Byť je mám velice ráda.

  • Elektřina

Kkoťátka a mladé kočky mají občas tendenci okusovat kabely. Takže ty, které byly na ráně, jsem schovala do papírových ruliček. Případně se dají koupit plastové chrániče kabelů. https://www.alza.cz/alzapower-cable-tube-5m-bila-d6808952.htm Myslete na to prosím během prvních dní soužití a hlavně mějte na paměti, že kočka, která se začne nudit, dokáže vymyslet kdejakou lumpárnu.